Kontakt Pohotovost 602 835 564

Drobečková navigace

Úvod > Co vás trápí > Hubnutí

Hubnutí

Je stejně jako u lidí protikladem relativně častějšího problému, kterým je nadváha / obezita/. Oba tyto příznaky jsou odchylkou od fyziologického stavu a mohou přinášet vážné změny zdravotního stavu.Cílené hubnutí , čili snaha o dosažení snížené hmotnosti je u psů i kočeke snad obtížnější než u lidí .Vždy záleží na majiteli zvířete a hlavně jeho důslednosti v dodržování nastaveného režimu, který je dobré konzultovat s veterinářem.Pokud navštíví ordinaci majitel psa, či kočky, která v poslední době nápadně hubne, jde většinou o nemocné zvíře a někdy i vážně.

Příznaky

  • Nechuť k jídlu
  • Nechuť k obvyklým pamlskům

Následky

  • Slabost
  • Oslabená imunita

Jednou z příčin hubnutí je nedostatečný příjem energie způsobený nekvalitním krmivem. I s tímto fenoménem se občas setkáváme , i když výjimečně. Některým majitelům psů není divné , že za 10 kg krmiva zaplatí jen o něco více , než za 10 kg dřevěných briket na topení. V těchto případech převyšuje vydaná energie tu přijatou. Mnohem častější příčinou hubnutí je ale zdravotní problém vážnějšího charakteru.Existují poruchy trávení spojené s nedostatečným vylučováním trávících enzymů v různých částech trávící trubice například slinivky břišní. Dalším důvodem může být nedostatečné vstřebávání živin ve střevě, nebo poruchou endokrinního systému např. cukrovkou.

Čím dřív se problém řeší, tím větší je šance na jeho zvládnutí.

Nedostatečný příjem krmiva a tím energie potřebné k zachování dobré kondice může být způsoben velmi často opomíjeným a nekontrolovaným stavem dutiny ústní, kdy i zubní kámen, či zánětem uvolněný zub a s tím spojená bolest brání psovi , nebo kočce přijímat krmivo. Dalo by se vyjmenovat spousta dalších poruch zdravotního stavu vedoucích k úbytku hmotnosti. S tím si ale musíme snažit poradit my – veterináři.