Kontakt Pohotovost 602 835 564

Drobečková navigace

Úvod > Co vás trápí > Kulhání

Kulhání

Příznakykulhání

Jakákoliv abnormalita v pohybu Vašeho miláčka. Kulhání je velice široký pojem a Vy nejste povinní, ani od vás nikdo neočekává jej přesně specifikovat.

Velice důležitá je anamnéza; tzn.: věk, váha, plemeno, jak dlouho kulhá, na kterou končetinu, jestli kulhá pořád, nebo jen někdy, jestli vykazuje známky bolestivosti atd.

Musíme si uvědomit, že kulhání nemusí být projevem nějakého traumatu, ale může se jednat i o celkové onemocnění, jehož důsledkem je kulhání.

Jestliže kulhání přetrvává delší dobu, je třeba to řešit s odborníkem, který má po ruce kromě zkušeností, diagnostické přístroje jako je RTG… a je schopen určit diagnózu

Následky

Stručný přehled onemocnění, které mohou způsobovat kulhání:

  • Vrozené vývojové vady pohybového systému (růstové deformity, rachitis, dysplazie kyčelního kloubu, dysplazie lokte ... )
  • Traumatická onemocnění a s tím spojené fraktury a poškození měkkých tkání, zejména šlach a vazů
  • Poškození páteře ( výhřez meziobratlové ploténky, fraktury ...)
  • Celková onemocnění postihující klouby- infekční (borelióza, anaplazmóza ..) i neinfekční (revmatoidní artritida, SLE ..)
  • Celková metabolická onemocnění a infekce, která vedou k oslabení pacienta, nechuť k pohybu a případné kulhání (onemocnění jater, ledvin, nádory, záněty ...) !!!

Je třeba si uvědomit, že kulhání může být opravdu projevem velice závažného onemocnění a je potřeba jej nebrat na lehkou váhu!!!

 Dlouho neřešený případ může vyústit až ve fatální následky. Proto bychom vám chtěli důrazně doporučit, abyste nenechávali Vašeho miláčka bez pomoci doma.