Kontakt Pohotovost 602 835 564

Drobečková navigace

Úvod > Co vás trápí > Nechutenství

Nechutenstvínechutenství

Musíme si uvědomit, že zvířata nám nemohou říct, co je trápí, proto u nich nechutenství může být první známkou, že něco není v pořádku, zvířátko něco bolí nebo může být příznakem nějakého lehčího či závažného onemocnění.

Příznaky

Zdá se Vám, že váš pejsek či kočička má menší chuť k žrádlu, nesežere svou obvyklou denní dávku krmení, či odmítá žrát úplně? Dokonce si od Vás nevezme ani pamlsek nebo oblíbenou mňamku? Pouze přijde k misce, čuchne si a odejde nebo si lehne opodál? Přitom nejeví známky žádných vážnějších zdravotních potíží, nezvrací ani nemá průjem?

Následky

Pokud nechutenství přetrvává více dní, přidružily se či nepřidružily další obtíže, zvíře se Vám zdá apatické, má neobvyklé chování, měli by jste vyhledat odbornou veterinární pomoc a poradit se s námi veterináři. Vyplívá, že nechutenství je nespecifický příznak, který může signalizovat spoustu různých onemocnění, proto je vždy na místě celkové vyšetření zdravotního stavu, v případě potřeby doplněné o zobrazovací diagnostiku a odběr vzorků, dle závažnosti problému.

Pokud má pejsek v letních parných dnech nižší apetit než obvykle a nemá žádné další obtíže jako zvracení, průjem, zácpu, nemusíte ihned vyhledávat veterinárního lékaře, je to přechodná fyziologická reakce těla na vysokou teplotu.

Nechutenství může také nastat v první polovině gravidity u fen, které trvá většinou pár dní nebo se naopak stává fena hodně žravou. Tento stav také není považován za neobvyklý. U koček, na rozdíl od pejsků, je nechutenství vždy známkou, že zvíře něco trápí a neměli by jste s návštěvou veterinárního lékaře dlouho otálet.

Nechutenství bývá pro majitele důležitou známkou, že s mazlíčkem není něco v pořádku, a proto by nemělo být podceňováno a měla by mu být věnována pozornost.