Každé malé dítě se již v raném věku učí, jak je důležité správně pečovat o zoubky. Stejně důležité je u štěněte začít s prevencí od malička .U pejsků některých malých plemen se mohou problémy se zubním kamenem objevit už v prvním roce života. Existuje více možností, jak se dá doma šetrně pečovat o chrup. Už při první návštěvě u vašeho veterináře se můžete informovat, jak je vhodné začít a který přípravek bude pro vaše štěňátko vhodný. V tomhle věku lépe zvyknete na speciální zubní kartáček a zubní pastu třeba formou hry. Stejně tak i ústní voda, která se přidává do pitné vody, má svoji specifickou chuť a proto je dobré na ni navyknout postupně. Další z možností je mořská řasa, která se dává do krmiva a mění pH v dutině ústní. Mořská řasa je vhodná i pro kočky, protože ji většinou přijímají dobře a v péči o chrup na ně nesmíte zapomínat.
Od 3 měsíce věku vypadávají mléčné zuby a rostou zuby trvalé. Dásně bývají oteklé, bolestivé, krvácivé. Je dobré naočkovat štěně proti tetanu. Pokud v 7 měsících zůstávají vedle trvalých zubů ještě i zuby mléčné, poraďte se s veterinářem o případném odstranění mléčných zubů v anestezii.
Když zjistíme, že na původně bílých zubech se tvoří povlak, který barví zuby do hněda, žluta nebo do šeda, ale jde lehce setřít, znamená to, že se tvoří zubní plak. V tuhle chvíli můžeme začít s prevencí doma. Můžeme použít již zmíněné přípravky, různé žvýkací plátky a tyčinky, nebo speciální granule.
Není je již nutné navštívit veterináře a domluvit se na odstranění zubního kamene. Tento zákrok se provádí v anestezii ultrazvukem, dutina ústní se vyplachuje roztokem chlorhexidinu a zuby se leští pastou. Po odstranění se většinou dávají antibiotika kvůli zánětu dásní a potom je možné začít s prevencí.
Infekce v dutině ústní je už zátěží pro celý organismus , proto je potřeba nasadit antibiotika již před plánovanou narkózou a zvážit předoperační vyšetření. Většinou je nutné uvolněné zuby vytrhnout, odstranit zubní kámen a podávat i léky od bolesti.
Není tak častý jako u člověka. Majitel většinou zjistí problém, až je napaden celý zub, je bolestivý, pejsek odmítá kousat. Může se objevit otok, absces nebo píštěl. Po RTG vyšetření se může zub podle rozhodnutí lékaře v anestezii vyvrtat, vyčistit a zaplombovat, nebo odstranit.
Jak a kdy mám nechat svému mazlíčkovi odstranit zubní kámen ? Vše závisí na fázi onemocnění. Pokud se objevuje pouze zubní plak a pokud zvíře spolupracuje, může stačit čištění zubů. Naopak v závažnějších případech tvrdou mineralizovanou vrstvu zubního kamene odstraní pouze obroušení v anestezii.
Zápach z úst nebo červené dásně jsou známky, které by vás měly přimět k okamžité návštěvě veterináře!!
Rádi vám poradíme, kdy to bude vhodné. Operace v anestezii Odstranění zubního kamene je činnost, která se může provádět pouze v celkové anestezii, aby zvířě nemělo žádné bolesti nebo stres spojený s použitím ultrazvukového přístroje. Zubní kámen se odstraňuje z povrchu všech zubů a to z obou stran. Nově na naší klinice využíváme k ošetření zubů i terapeutický laser.
po - pá: 7:30 - 19:00
sobota: 8:00 - 11:00
neděle: 8:00 - 10:00, 16:00 - 18:00
Dědická 680/27A
682 01 Vyškov