Kontakt Pohotovost 602 835 564

Drobečková navigace

Úvod > Co vás trápí > Péče o zuby

Péče o zubyveterinar-vyskov-pece-o-zuby.jpg

Každé malé dítě se již v raném věku učí, jak je důležité správně pečovat o zoubky. Stejně důležité je u štěněte začít s prevencí od malička .U pejsků některých malých plemen se mohou problémy se zubním kamenem objevit už v prvním roce života. Existuje více možností, jak se dá doma šetrně pečovat o chrup. Už při první návštěvě u vašeho veterináře se můžete informovat, jak je vhodné začít a který přípravek bude pro vaše štěňátko vhodný. V tomhle věku lépe zvyknete na speciální zubní kartáček a zubní pastu třeba formou hry. Stejně tak i ústní voda, která se přidává do pitné vody, má svoji specifickou chuť a proto je dobré na ni navyknout postupně. Další z možností je mořská řasa, která se dává do krmiva a mění pH v dutině ústní. Mořská řasa je vhodná i pro kočky, protože ji většinou přijímají dobře a v péči o chrup na ně nesmíte zapomínat.

Na co si dávat pozor

Výměna zubů

Od 3 měsíce věku vypadávají mléčné zuby a rostou zuby trvalé. Dásně bývají oteklé, bolestivé, krvácivé. Je dobré naočkovat štěně proti tetanu. Pokud v 7 měsících zůstávají vedle trvalých zubů ještě i zuby mléčné, poraďte se s veterinářem o případném odstranění mléčných zubů v anestezii.

Změna barvy zubů.

Když zjistíme, že na původně bílých zubech se tvoří povlak, který barví zuby do hněda, žluta nebo do šeda, ale jde lehce setřít, znamená to, že se tvoří zubní plak. V tuhle chvíli můžeme začít s prevencí doma. Můžeme použít již zmíněné přípravky, různé žvýkací plátky a tyčinky, nebo speciální granule.

Zápach z dutiny ústní, zarudnutí dásní, nánosy zubního kamene na zubech

Není je již nutné navštívit veterináře a domluvit se na odstranění zubního kamene. Tento zákrok se provádí v anestezii ultrazvukem, dutina ústní se vyplachuje roztokem chlorhexidinu a zuby se leští pastou. Po odstranění se většinou dávají antibiotika kvůli zánětu dásní a potom je možné začít s prevencí.

Zápach z dutiny ústní, krvácení z dásní, uvolnění zubů, odhalení kořene

Infekce v dutině ústní je už zátěží pro celý organismus , proto je potřeba nasadit antibiotika již před plánovanou narkózou a zvážit předoperační vyšetření. Většinou je nutné uvolněné zuby vytrhnout, odstranit zubní kámen a podávat i léky od bolesti.

Zubní kaz

Není tak častý jako u člověka. Majitel většinou zjistí problém, až je napaden celý zub, je bolestivý, pejsek odmítá kousat. Může se objevit otok, absces nebo píštěl. Po RTG vyšetření se může zub podle rozhodnutí lékaře v anestezii vyvrtat, vyčistit a zaplombovat, nebo odstranit.

Jak a kdy mám nechat svému mazlíčkovi odstranit zubní kámen ? Vše závisí na fázi onemocnění. Pokud se objevuje pouze zubní plak a pokud zvíře spolupracuje, může stačit čištění zubů. Naopak v závažnějších případech tvrdou mineralizovanou vrstvu zubního kamene odstraní pouze obroušení v anestezii.

Zápach z úst nebo červené dásně jsou známky, které by vás měly přimět k okamžité návštěvě veterináře!!

Rádi vám poradíme, kdy to bude vhodné. Operace v anestezii Odstranění zubního kamene je činnost, která se může provádět pouze v celkové anestezii, aby zvířě nemělo žádné bolesti nebo stres spojený s použitím ultrazvukového přístroje. Zubní kámen se odstraňuje z povrchu všech zubů a to z obou stran. Nově na naší klinice využíváme k ošetření zubů i terapeutický laser.