Kontakt Pohotovost 602 835 564

Drobečková navigace

Úvod > Co vás trápí > Průjem

Průjemopice

Příznaky

Musí váš pes častěji ven než je obvyklé aby udělal hromádku, či spíše loužičku řídkého trusu? Nebo to dokonce nevydrží a musíte uklízet doma i když je váš miláček vychovaný a za normálních okolností by se taková nepříjemná příhoda nikdy nestala? Přitom má chuť k příjmu potravy a nejeví známky žádných vážnějších zdravotních potíží? Nebo už mu nechutná a k misce s nachystanou dobrotou ani nečuchne, nebo čuchne ale lehne si kousek od ní? Nebo dokonce zvrací a v jeho trusu se objevila krev?

Pokud si uvědomíte, že předcházelo nějaké přilepšení, třeba svátky, návštěva přátel a s ní spojené grilování, nebo dokonce zabíjačka, tak většinou stačí jednodenní hladovka a následná dieta a za veterinářem nemusíte

Následky

Pokud průjem trvá více dní, pes je apatický, nepřijímá potravu, nebo jen neochotně a málo, zvrací, zaznamenali jste krev v trusu, je třeba problém řešit s námi veterináři.

V těchto případech je nutné provést celkové vyšetření zdravotního stavu, s tím je spojeno zjištění všeho, co předcházelo vzniku průjmu, dále odebrání vzorků k laboratornímu vyšetření, někdy i použití zobrazovacích metod, jako je rentgenologické vyšetření , sonografické vyšetření.

V některých případech, kdy se nedaří průjem zastavit je třeba využít i vyšetření endoskopické za účelem jednak kontroly stavu žaludku a střeva a dále tato metoda umožňuje odebrání vzorků sliznice k dalšímu histologickému vyšetření.

Poslední zmiňovanou diagnostickou proceduru na našem pracovišti neprovádíme a posíláme tyto pacienty na Veterinární a farmaceutickou univerzitu do Brna, kde jsou specialisté.

Pokud trvá průjem déle a přidali se další komplikace, nečekejte a vyhledejte nás veterináře!