Kontakt Pohotovost 602 835 564

Drobečková navigace

Úvod > Co vás trápí > Výtok z očí

Výtok z očí

oči

Je častý problém , který nesmíme ignorovat.Zdaleka není pravda to , co si myslí většina majitelů zvířat , že jde o zánět spojivek spojený s průvanem , nebo 

alergickou reakcí na prach , nebo pyl , protože se v okolí jejich miláčků opravuje dům , nebo včera byla bouřka a foukalo,nebo na zahradě kvete nějaký keř.Samozřejmě , že i tyto vlivy mohou způsobovat podráždění oka a jeho projevem může být vlhká srst v okolí očí , nebo otírání očí tlapkami.Ve většině případů jde ale o jiné důvody a s těmi si většinou musí poradit v

eterinární pracoviště.

Příznaky

Jednou z příčin bývá cizí těleso , které se zachytilo ve spojivkovém vaku při procházce.Nemusí být na první pohled vidět a mnohdy ho lze nalézt až po lokálním znecitlivění při vyšetření.Jeho odstranění není většinou problematické a vede k výrazné úlevě .

Následky

Zanedbaný výtok z očí může vést nejen k nevratnému poškození jednotlivých struktur oka , ale i ke slepotě.

Pes , který se proběhl obilím , nebo vysokou trávou často slzí a někdy až dramaticky.Většinou z obou očí , takže to může na první pohled vypadat jako zánět spojivek.Po speciálním obarvení očních struktur při vyšetření a vyloučení přítomnosti cizího tělesa se často zjistí , že trpí akutním zánětem oční rohovky, způsobeným mechanickou traumatizací rostlin kterými proběhl.To je další důvod k urychlené návštěvě vašeho pana doktora.Je totiž třeba rychle nasadit intenzivní léčbu k zabránění prohloubení a zhoršení celého procesu.

Bez povšimnutí , nebo nevěnování potřebné pozornosti výtoku z oka může dojít k jeho vážnému poškození s nevratnými důsledky.

Je mnoho dalších důvodů zmiňovaného problému.Různé anatomické příčiny , často vrozené , nebo spojené s příslušností k určitému plemeni bývají spojeny s výtoky z očí a jsou řešitelné. Zde nastupuje chirurgické řešení,přinášející rychlou úlevu. Za zmínku na tomto místě určitě stojí infekční příčiny výtoku z očí především u koček.Chlamydióza,Herpesviróza,Caliciviróza a některá další infekční onemocnění jsou spojena nejen se zvýšeným slzotokem , ale i výtoky z nosu. Jde o tzv. kočičí rýmu. I pes , kterému se tvoří málo slzného filmu je často přiváděn k veterináři s tím , že mu teče z očí.Tento paradox je způsoben tím , že slzy jsou nahrazovány substancí produkovanou žlázami oční spojivky, které náhrazují hustější sekret hromadící se ve vnitřním očním koutku a může být zaměněn s hnisavým sekretem. Dalo by se opět vyjmenovat mnoho dalších důvodů , proč zvířatům teče z očí. Zatím zde nemusíme zmiňovat dlouhé „zírání“ na obrazovku počítače , ale kdo ví , co našim miláčkům připravíme v budoucnosti.Když můžou být obézní , proč by si nekapali Vizín.